Polski English
mapa serwisu login kontakt
Szczyrk, 25-27 października

Agenda

pobierz w iCalpobierz

piątek, 25.10.2013 r.

13:00 rejestracja uczestników / registration & check-in
14:00 opcjonalny obiad / lunch
16:30 Dlaczego Twoja kolejna aplikacja powinna bazować na platformie Drupal?
F
Grzegorz Bartman
Dowiedz się dlaczego Allegro, NATO, PAYU, NETIA (Dialog), NOKIA, Whitehouse i inne firmy wybrały Drupala jako platformę do tworzenia swoich aplikacji. Czas prezentacji: 30 minut + 15 minut na pytania
17:15 Praktyczne Code Reviews
F
Sebastian Marek
Wbrew powszechnym opiniom, nie tak prosto jest zrobić dobre Code Review. Robione w pośpiechu, tylko po to by je "odbębnić", często stwarza więcej szkody niż pożytku. Opowiem wam dlaczego code review jest ważne i jak wykorzystać ten proces aby upewnić się, że napisany kod jest najwyższej jakości. Będę nie tylko mówił o tym kto powinien robić code reviews, i dla kogo, jakie informacje są potrzebne do przeprowadzenia skutecznego code review, ale także jak zrobić dobre code review w najkrótszym możliwym czasie.
18:15 Dependency Injection w PHP
F
Kacper Gunia
Dependency Injection to jeden z podstawowych wzorców projektowych z którymi mamy styczność na co dzień. To co czyni go wyjątkowym jest fakt że ułatwia pisanie testowalnych aplikacji i czystego kodu. W trakcie prezentacji omówione zostaną podstawowe założenia tej techniki, korzyści z jej stosowania, zaawansowane rozwiązania takie jak Dependency Injection Containers oraz błędy których powinniśmy unikać.
19:15 kolacja / dinner
20:15 Konkurs wiedzy o PHP
F
Łukasz Kolanko
Zapraszamy na konkurs wiedzy o PHP. Uczestnicy udzielą odpowiedzi na 20 pytań w formie testu jednokrotnego wyboru. Wygrywają najlepsi - quiz potrwa tylko 15 minut. Do wygrania sporo atrakcyjnych nagród.
Uczestnicy przychodzą ze swoim sprzętem!
21:00 Gra
F
Tytus Ciunelis
Na warszawskie spotkania PHPers.pl przygotowałem grę przypominającą "miliard w rozumie" (jeopardy) z wiedzy o PHP. Chciałbym poprowadzić taką grę w wolnym czasie. Gra przeznaczona jest dla 8 osób. Każda osoba otrzymuje bezprzewodowy kontroler i po wyświetleniu pytania, odpowiada pierwszy gracz który się zgłosił. Pytania są proste. Przykładowe kategorie to: - Ludzie - zdjęcia ludzi związanych ze światem PHP np. zdjęcie Sebastiana Bergmana i pytanie kto to? - Maskotki - loga i maskotki narzędzi używanych przy programowaniu w PHP - Historia - i inne Jedna gra trwa około 20minut. Jak uczestnicy będą się dobrze bawili można rozegrać więcej gier.

sobota, 26.10.2013 r.

09:00 śniadanie / breakfast
10:00 Beyond PHP : it's not (just) about the code ! Komunikacja czasu rzeczywistego w PHP - czyli co z tymi WebSocketami
E
Wim Godden
F
Przemysław "eRIZ" Pawliczuk
Most PHP developers focus on writing code. But creating Web applications is about much more than just wrting PHP. Take a step outside the PHP cocoon and into the big PHP ecosphere to find out how small code changes can make a world of difference on servers and network. This talk is an eye-opener for developers who spend over 80% of their time coding, debugging and testing. Ilu z Was próbowało stworzyć choćby prosty czat w AJAX i PHP? Czy powalało to wydajnością? Co z poważniejszymi zastosowaniami, gdzie szybkość reakcji jest kluczowa? W trakcie prelekcji omówię te bardziej (PHP, NodeJS) i te trochę mniej (erlang) konwencjonalne rozwiązania pozwalające na skomunikowanie przeglądarki z Aplikacją przy jak najmniejszych opóźnieniach. Porozmawiamy o wąskich gardłach, skalowaniu takich rozwiązań oraz ich utrzymaniu.
11:00 Moving Away from Legacy code with BDD TDD - czyli jak nie pisać testów przed implementacją
E
Konstantin Kudryashov
F
Krzysiek Szlapinski
Greenfield projects are awesome - you can develop highest quality application using best practices on the market. But what if your bread actually is Legacy projects? Does it mean that you need to descend into darkness of QA absence? This talk will show you how to be successful even with the oldest legacy projects out there through the introduction of Agile processes and tools like Behat. Na prezentacji wprowadzę krótko w teorię Test Driven Development, a następnie przeprowadzę live-demo pokazujący jak zastosować TDD w praktyce. Podzielę się również swoimi doświadczeniami z wpływem tej techniki na świadomość inżynierską oraz jakość wytwarzanego softu.
12:00 Aplikacje internetowe w chmurze obliczeniowej
F
Piotr Bubacz
Podczas sesji zobaczysz jak szybko zarządzać budowanie aplikacji internetowej w zespole. Dowiesz się, jak wdrożyć aplikację w środowisku testowym i produkcyjnym. Poznasz sposoby testowania aplikacji pod dużym obciążeniem i nauczysz się skalować aplikację w usługach chmury obliczeniowej.
13:30 obiad / lunch
14:30 Problemy wielozadaniowości w PHP i próby ich rozwiązania
F
Marek Wałach, Marcin Ceran
Nowoczesne narzędzia wspomagające marketing pracują na coraz większej ilości danych. Przetwarzanie ich w celach analitycznych jest trudne jednak prawdziwym wyzwaniem jest przetwarzanie tych danych online i wykonywanie zaplanowanych działań w zależności od rezultatu. Aby osiągnąć wymaganą wydajność konieczne jest zastosowanie niekonwencjonalnych rozwiązań i optymalizacja systemu wraz z środowiskiem tak, aby maksymalnie wykorzystać dostępne zasoby. W prezentacji omówione zostaną wybrane rozwiązania, które pomagają w rozwiązaniu tych problemów.
16:00 Dane przestrzenne, czyli jak nauczyć PHP geografii Better searching with elasticsearch
E
Michał Mackiewicz
F
Richard Miller
Informacje o lokalizacji, trasy podróży czy mapy - to już w dzisiejszym Internecie codzienność. Zwykle jednak obsługę takich danych powierza się zewnętrznym API albo dedykowanemu oprogramowaniu GIS. PHP jest w tych zastosowaniach językiem mało popularnym, ale wcale to nie znaczy, że gorszym - przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi możliwe jest zbudowanie zaplecza całkiem rozbudowanych aplikacji lokalizacyjnych. Wystąpienie będzie skoncentrowane na jak najpełniejszym wykorzystaniu możliwości przestrzennych rozszerzeń baz danych oraz zapewnieniu interoperacyjności z aplikacjami Web i Desktop GIS. Elasticsearch is a distributed, schemaless, document oriented, Lucene based search engine with a REST API. This talk looks at what that all that actually means in practice moving from interacting with it directly with cURL to integrating it into PHP applications using Elastica.
17:00 UA testing with Selenium and PHPUnit Testy automatyczne - fakty i mity
E
Michelangelo van Dam
F
Wojciech Sznapka
Nothing is as frustrated as deploying a new release of your web application to find out functionality you had doesn't work anymore. Of course you have all your unit tests in place and you run them through your CI environment, but nothing prepared you to a failing javascript error or a link that doesn't work anymore. Welcome to User Acceptance testing or UAT. Before you start putting real people in front of your application, create macros and export them as PHPUnit test classes. Then run them in an automated way just like your unit tests and hook them into your CI. In this talk I will show you how easy it is to create Selenium macros that can be converted into PHPUnit scripts and run automatically on different virtual machines (VM's) so you can test all different browsers on a diversity of operating systems.

Temat testowania automatycznego to rwąca rzeka. Ma tyle samo zwolenników, co sceptyków. Coraz to nowe narzędzia, ułatwiają testowanie, ale wprowadzają też zasadnicze pytanie: co, kiedy i jak stosować? Praktyka oraz doświadczenie pozwalają odpowiedzieć na te pytania lub naprowadzić na dobre tory.

W prelekcji zostaną przedstawione przykłady zastosowań testów jednostkowych, testów funkcjonalnych oraz testów behawioralnych. Podjęty będzie również temat zależności i mock'owania oraz przede wszystkim wskazówek na temat tworzenia kodu, który da się testować. Wszystko zostanie okraszone przykładami zaczerpniętymi z rzeczywistych projektów.

18:00 Allowed memory size of X bytes exhausted
F
Piotr Pasich
Jednym z częściej spotykanych błędów, a na pewno najbardziej uciążliwych, jest przekroczenie limitu pamięci w PHP. Jego wystąpienie zazwyczaj wiąże się ze zbyt dużą liczbą obiektów lub operacji, a najprostszym rozwiązaniem jest podmiana odpowiednich wartości w plikach konfiguracji. Jednak prawdziwe wyzwanie zaczyna się w momencie zaistnienia niekontrolowanych wycieków. Prezentacja przedstawia ścieżki rozwiązywania najczęstszych problemów związanych z rozrostem pamięci w zróżnicowanych środowiskach.
19:00 Schibsted Tech Polska – Do IT in the Scandinavian Way
E
Aleksandra Guzik
Kilka słów o tym, jak Schibsted podchodzi do rekrutacji, w jaki sposób inwestuje w swoich pracowników i co oferuje. W trakcie spotkania weźmiemy także na warsztat elementy kultury skandynawskiej, które w Schibsted zadomowiły się na dobre.
20:00 kolacja inna niż wszystkie / dinner other than all ;)

niedziela, 27.10.2013 r.

09:00 śniadanie / breakfast
10:00 Sprytne środowiska developerskie
F
Wojciech Sznapka

Praca kilkuosobowego zespołu programistów to bardzo złożony i wrażliwy proces. Każdy czynnik, który jest nudny, powtarzalny i błędogenny obniża jego wydajność, a nie rzadko frustruje i demotywuje. To dlatego czas, który marnowany był na kwestie nie związane z programowaniem zainwestowaliśmy w automatyzację procesów.

Sprytne środowiska developerskie oparte są w dużej mierze na dostępnych narzędzia Open Source. Rdzeniem jest prywatne repozytorium GitHuba, wokół którego toczy się przyrost kodu, code reviews i wersjonowanie wydań. Do tego Jenkins, Ant, PHP QA tools. Poza tym zautomatyzowany został proces code review oraz deploymentu aplikacji, a także notyfikacji i mierzenia postępów.

Cały zestaw działa doskonale zarówno z aplikacjami pisanymi w Symfony2, Silex, a także każdym innym projekcie PHP.

Prezentacja będzie obfitowała w rzeczywiste przykłady z użycia, a także przykłady konfiguracji i kodu.

11:00 BigData w PHP
F
Mariusz Gil
BigData, MapReduce, Cassandra, Hadoop, HDFS, Storm… Jeśli interesujesz się tematyką BigData na pewno znasz wspomniane terminy. Jednak wbrew obiegowej opinii tematyka przetwarzania i analizy BigData nie jest zarezerwowana jedynie dla fascynatów Javy i języków bazujących na jej maszynie wirtualnej, istnieje bowiem wiele możliwości połączenia tych narzędzi z innymi językami. Przykładowo dzięki Hadoop Streaming możemy implementować mappery i reducery w PHP, a poprzez komunikację opartą o JSON/Thrift współpracować z sieciami przetwarzania strumieni Storma. W trakcie prezentacji przybliżymy się do tematyki BigData, paradygmatu MapReduce (Apache Hadoop, MongoDB) oraz modeli przetwarzania batchowego (Apache Hadoop) i czasu rzeczywistego (Storm). Interesować nas będzie przede wszystkim możliwość wykorzystania PHP w tych projektach, zatem na różnych przykładach sprawdzimy w praktyce możliwości poszczególnych rozwiązań. Zaczniemy od najbardziej typowego WordCounta, ale trochę uwagi poświęcimy bardziej zaawansowanym zastosowaniom.
12:00 Wprowadzenie do OAuth2
F
Michał Pipa

OAuth2 to stosunkowo nowy standard autoryzacji. Za jego pomocą klient może uzyskać dostęp do zasobów serwera w imieniu ich właściciela. Jest to szczególnie przydatne podczas tworzenia współczesnych aplikacji sieciowych, które często korzystają z usług zewnętrznych serwisów.

W swojej prezentacji przedstawię zasady działania tego protokołu. Pokażę również jak używać OAuth2 do autoryzacji po stronie klienta oraz jak za jego pomocą udostępniać zasoby na własnym serwerze.

13:00 Dobre praktyki w Schibsted Tech Polska
F
Mateusz Cyburt, Konrad Pietrzkiewicz, Michał Matoga
Konrad Pietrzkiewicz, Mateusz Cyburt i Michał Matoga z zespołu VG realizującego web'owe projekty dla marki VGTV (www.vgtv.no) – najczęściej odwiedzanego norweskiego serwisu informacyjnego, opowiedzą o usprawnieniach i nowatorskich pomysłach, które wdrożyli w życie, pracując w Schibsted Tech Polska.
  1. Continuous Delievery
  2. PEDIFF (perceptual DIFF)w VG
  3. Twoja JavaScriptowa strona widziana w googlebocie
14:00 opcjonalny obiad / lunch
15:00 zakończenie konferencji / closing & check-out

prelegenci


Grzegorz Bartman

Piotr Bubacz

Marcin Ceran

Tytus Ciunelis

Mateusz Cyburt

Michelangelo van Dam

Mariusz Gil

Wim Godden

Kacper Gunia

Aleksandra Guzik

Łukasz Kolanko

Konstantin Kudryashov

Michał Mackiewicz

Sebastian Marek

Michał Matoga

Richard Miller

Piotr Pasich

Przemysław "eRIZ" Pawliczuk

Konrad Pietrzkiewicz

Michał Pipa

Krzysiek Szlapinski

Wojciech Sznapka

Marek Wałach

rejestracja


Załóż konto, by móc korzystać z pełnej funkcjonalności serwisu. To nie to samo, co zgłoszenie uczestnictwa.

Jeśli masz już konto, zaloguj się.


zalogowanych użytkowników: 0
odwiedzających gości: 1

Microsoft Schibsted Media Group Encja.com xsolve.

Patroni Medialni


php.pl
praca.pl
webmastah.pl
Linux Magazine
4programmers

Ta strona wykorzystuje cookie sesyjne w celu identyfikacji użytkowników serwisu. Szczegóły na ten temat zawiera Polityka prywatności i plików cookie.
wyk. P. Matusek, Betasoft & D. Grzesista, dgnet.pl; wersja z 2016.04.15